Zabudowa szafek pod sufit

Zabudowa szafek pod sufit? Dlaczego nie?

Chyba każda pani domu intensywnie użytkująca swoje kuchenne królestwo zgodzi się ze stwierdzeniem, że z biegiem czasu, w kuchni zaczyna brakować miejsca na naczynia czy kuchenne sprzęty. Wzrasta przecież ilość domowej zastawy, pojawiają się potrzeby na nowy sprzęt, a miejsca w kuchni niekoniecznie przybywa. Może więc warto oszczędzić sobie tych zmartwień i już na etapie planowania wnętrza pozwolić sobie na dodatkowe miejsce na przyszłość?

Nie każde wnętrze kuchenne daje nam możliwość zaplanowania przestrzeni adekwatnej do naszych potrzeb. W wielu kuchniach borykamy się z ograniczeniami jak wielkość, kształt, czy ewentualne skosy pomieszczenia.

zabudowa-szafek-pod-sufit

A gdyby zabudować meble kuchenne pod sam sufit?

Pomysł ten może wydawać się mało praktyczny, przecież kuchnia to przestrzeń, która powinna być najbardziej funkcjonalnym pomieszczeniem w domu. Rozwiązanie to posiada wielu przeciwników zwłaszcza w wysokich wnętrzach. Wysoka zabudowa mija się z celem, bo przecież nikt do nich nie dosięga. Dodatkowo ogromy wpływ na odbiór pomieszczenia ma kolor zabudowy – ciemne szafki mogą optycznie zmniejszać pomieszczenie i nadawać mu ciężkości.

Przyjrzyjmy się jednak plusom takiego rozwiązania, a tych nie brakuje. Niezaprzeczalnym jest zyskanie dodatkowej przestrzeni tak cennej zwłaszcza w niewielkich kuchniach. W szafkach umieszczonych wysoko starajmy się umieszczać przedmioty, z których korzystamy incydentalnie. Niech będzie to świąteczna zastawa, lub inne akcesoria, po które nie sięgamy codziennie jak mikser lub blachy do pieczenia. Dostęp do takich szafek ułatwi nam drabinka czy taboret, których obecnie nie brakuje na rynku meblarskim, dodatkowo mogą występować w różnych stylistykach i stanowić element wystroju wnętrza. Zaletą jest również ułatwienie dbania o porządek w kuchni. Powierzchnia górnych szafek jest szczególnie narażona na osiadanie kurzu. Zabudowując je pod sufit odpada więc potrzeba wycierania szafek, jak również pokusa, by z konieczności odstawić na ich powierzchni coś, na co nie mamy już miejsca wewnątrz mebli, a co będzie psuło estetykę naszej kuchni.

meble-kuchenne-pod-sufit

Podsumujmy!

  • Zabudowa pod sufit to dodatkowa przestrzeń do przechowywania, cenna zwłaszcza w małych wnętrzach

  • Ciemny kolor mebli może dodać kuchni ciężkości, weźmy to pod uwagę planując nasze wnętrze

  • Nie zapomnijmy o zaopatrzeniu się w drabinkę lub taboret zapewniający nam dostęp do wnętrza szafek

  • Wnętrze szafek polecamy wypełnić przedmiotami, z których korzystamy incydentalnie

  • Zapomnijmy raz na zawsze o wycieraniu górnej powierzchni szafek z kurzu i „zagracaniu” ich rozmaitymi przedmiotami

My jesteśmy wielkimi fanami takiego rozwiązania, przekonaliśmy również Was? Zapraszamy do salonu we wrocławskim Domarze, gdzie nasi projektanci dołożą wszelkich starań, by zaprojektować kuchnię zgodną z Waszymi potrzebami.