Wyspa kuchenna

Wyspa kuchenna – tak czy nie?

Optymalne zaplanowanie kuchni nie należy do łatwych zadań, musimy tu bowiem pogodzić różne funkcje pomieszczenia, jak przygotowanie posiłków, gotowanie, spożywanie ich, a także spędzanie wolnego czasu. Nie bez znaczenia są tu również ograniczenia wynikające z pomieszczenia, jak jego układ, otwory okienne czy drzwiowe oraz istniejące przyłącza. Chętnie stosowanym od kilku lat rozwiązaniem pozwalającym na optymalne wykorzystanie przestrzeni do pracy i przechowywania stała się wyspa kuchenna.

Mała kuchnia – czy to się uda?

Wyspa to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się zarówno w przestronnie wydzielonym wnętrzu, jak i aneksie kuchennym w pokoju dziennym. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to dopasowanie jej wielkości do rozmiaru pomieszczenia, jakie mamy do dyspozycji. Kuchnia to przecież nasze miejsce pracy, więc powinniśmy zadbać o jego ergonomię. Co to oznacza? Aby pozwolić sobie na najmniejszą wolnostojącą wyspę o wymiarach 60x80cm, pomieszczenie powinno mieć przynajmniej 240cm długości i 180cm głębokości. Wymiary te wynikają ze standardów, według których minimalna odległość między wyspą, a resztą zabudowy powinna wynosić 90cm, a optymalna 120cm. Zachowanie tych wymiarów znacznie usprawni nam komunikację w kuchni.

mhm1

Jak wykorzystać wyspę w kuchni?

Kuchenna wyspa to nie tylko miejsce do przygotowania posiłków. Można umieścić na niej płytę grzewczą oraz zlewozmywak. Oczywiście rozwiązanie takie sprawdzi się w większych kuchniach, ponieważ jej wymiary będą wówczas wynosiły 210cm długości i 80cm szerokości. Najczęściej więc sprawdzi się w kuchniach otwartych na salon. Plan takiej wyspy należy przygotować już na etapie budowy domu lub remontu kuchni, ponieważ trzeba doprowadzić do niej wszystkie przyłącza.

mhm2

Podsumujmy!

  • Wyspa kuchenna to świetne rozwiązanie zarówno dla dużego jak i małego pomieszczenia

  • Może stanowić miejsce przygotowania posiłków, jak również pełnić funkcję stołu

  • Zawsze należy dopasować jej wielkość do pomieszczenia, jakim dysponujemy

  • Plan wyspy należy przygotować już na etapie budowy domu czy remontu kuchni

Jeśli planujesz urządzenie wnętrza kuchennego, zapraszamy do salonu we wrocławskim Domarze, gdzie nasi projektanci zawsze priorytetowo traktują potrzeby klienta. Jeśli nie jesteś fanem gotowania, stworzymy dla Ciebie wyspę w formie praktycznego barku, gdzie poranna kawa smakuje równie dobrze, jak kieliszek wina wieczorem.